Jalovec

Jedno staré přísloví praví „ užívejte jalovec, jezte Bedrník, nebudete stonat, nebudete mřít“. Jalovec je stromem tajemným, a má také takovou energii. Jeho působení je především v oblasti „duchovní“. Působí jako zbraň proti zlým snům a duchům. Ochraňuje osobu před zakletím jinou osobou. Posiluje Vás a osvěžuje, podporuje nervy a psychiku člověka. Jeho energii čerpejte vždy, když máte pocit jakéhokoliv duchovního ohrožení. Jeho energie je silně zahřívající. Energeticky působí na orgány, které souvisí s vyměšovacím ústrojím člověka jeho souvislostmi. Také se dříve nazýval „ dárce života“. Jalovec také přitahuje lásku. Energii využívejte i v tomto případě, když vám schází partner.

V minulosti byl jalovec vždy považován za strom s magickými účinky. Starogermánské kmeny používaly vykuřování jalovcovým dřevem jako součást pohřebního rituálu. Též se v dřívějších dobách používal prut z jalovce, jako zbraně proti zlým duchům. Věřilo se, že zničit jalovcový keř, přináší neštěstí, naopak přítomnost větvičky ve vaší kapse vás ochrání před nemocemi.

Rituálně se s ním zametá obřadní místo. Větvě byly používány indiány jako bylinný lék na infekce močových cest. Západní kmeny mísily bobule Juniperus communis s kořenem dřišťálu (Berberis) v bylinném čaje k léčbě cukrovky. Dioscorides v ‚De materia medica‘ také doporučuje rozdrcený jalovec, rozetřený na penisu nebo v pochvě před stykem, jako antikoncepci ( ale to prosím nezkoušejte, přeci jen žijeme v jiné době ). Naši sousedé, z Alpských zemí byli přesvědčeni, že když si větévku jalovce zasunete za klobouk, budete jako chodec stále svěží, a nikdy se na svých pěších cestách neunavíte. Též stačilo při dlouhé chůzi na chvíli spočinout pod jalovcovým keřem, a mohli jste bez únavy a svěží zase pokračovat.

Jalovcové, někdy až bizardní obrysy keřů v soumraku, vyvolávají v člověku pocit lidské postavy, které daly vzniknout domněnkám, že kouzelníci se umějí stát neviditelnými tím, že se proměňují právě v jalovcové keře. Jen naši nejvěrnější přátelé – psi, kouzelníka přeměněného keř bezpečně poznají, a tak po něm vždy chňapou, protože v něm cítí člověka. Lidová píseň, kde se zpívá „kdybys měla má panenko sto ovec, a já jenom za kloboukem jalovec“ měla dozajista hlubší význam.

Bylinné účinky :

Jeho léčivé vlastnosti znali již Galenos, Hippokrates, a abatyše Hildegarda. Obvykle se droga používá při zánětu močového měchýře, plynatosti, křečích a revmatických bolestech ve svalech a kloubech. Jalovec může zesilovat účinek léků snižujících hladinu krevního cukru a léků močopudných. Laboratorně byl také prokázán účinek proti viru oparu, posílení napětí dělohy i schopnost snižovat hladinu krevního cukru.